Głębokie oczyszczanie skóry: Oksydermabrazja jako bezpieczny i efektywny zabieg kosmetologiczny

Oksydermabrazja, znana również jako mikrodermabrazja wodno-tlenowa, jest szeroko stosowaną procedurą kosmetologiczną, mającą na celu odnowę skóry poprzez usunięcie martwych komórek naskórka, zanieczyszczeń oraz toksyn i jednoczesne odżywienie skóry. Jest to forma mechanicznego peelingu i nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry.

Działa poprzez kierowanie strumienia roztworu soli fizjologicznej i sprężonego powietrza bezpośrednio na powierzchnię skóry, złuszczając powierzchniowe warstwy naskórka, drobne blizny, zmarszczki i przebarwienia. Ten zabieg poprawia strukturę skóry i łagodzi stany zapalne. Regularnie wykonywane zabiegi oksydermabrazji (liczba zabiegów jest indywidualnie dostosowywana) prowadzą do tak zwanej „remodelingu” skóry właściwej, stymulując naturalną syntezę elastyny i kolagenu. Efektem tego jest zwiększenie elastyczności i sprężystości skóry, jak również nawilżenie i dotlenienie tkanek. Często oksydermabrazja jest wykonywana w celu zmniejszenia blizn, a nawet całkowitego ich usunięcia (w przypadku blizn powierzchownych). Aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, zaleca się łączenie tego zabiegu z innymi, które są indywidualnie dobrane przez kosmetologa do potrzeb skóry pacjenta.

Ważne jest podkreślenie, że oksydermabrazja reguluje działanie gruczołów łojowych, umożliwia skuteczne i bezpieczne usuwanie zaskórników, ma działanie antybakteryjne, co wspiera terapię trądziku pospolitego. Dodatkowo wzmacnia ściany naczynek krwionośnych przebiegających w skórze.

Podstawą tego zabiegu jest złuszczanie naskórka poprzez kierowanie na niego strumienia tlenu i roztworu soli fizjologicznej za pomocą specjalnego urządzenia z dyszą. Urządzenie to działa pod podwyższonym ciśnieniem, co pozwala na intensywniejsze działanie. Tlen jest kluczowym elementem w procesie oksybrazji – nie tylko oczyszcza, ale także odżywia i dotlenia skórę. Z kolei sól fizjologiczna ma działanie antybakteryjne i dezynfekujące. Prawidłowe ciśnienie podczas oksydermabrazji powinno wynosić od 6 do 7 barów.

Proces oksydermabrazji polega na skierowaniu dyszy emitującej sprężone powietrze wzbogacone o tlen i dodatkowe składniki bezpośrednio na skórę twarzy i/lub całego ciała. Zabieg przeprowadza się na czystej skórze – nie można mieć wykonanego makijażu, dlatego jeśli jest to konieczne, wcześniej wykonuje się demakijaż. Czas trwania oksydermabrazji wynosi do 60 minut w przypadku dużych obszarów na ciele (np. uda i pośladki) lub do 30 minut w przypadku twarzy. Częstotliwość zabiegów jest dobrane indywidualnie, zazwyczaj wynosi 1 raz na tydzień (przy cerze mieszanej, cerze tłustej, w celu usuwania zmarszczek lub przebarwień), 1 raz na 2 tygodnie (w przypadku cery delikatnej, cery wrażliwej i cery naczynkowej) lub 2 razy w tygodniu (w celu usuwania cellulitu i rozstępów). Liczba zabiegów także jest kwestią indywidualną.

Główne wskazania do serii zabiegów oksydermabrazji obejmują: szarą, pozbawioną blasku skórę; nadmiernie łuszczący się naskórek; niektóre schorzenia dermatologiczne, w tym trądzik pospolity czy łojotokowe zapalenie skóry (w okresie remisji); przebarwienia; płytkie blizny, w tym blizny potrądzikowe; zanieczyszczoną skórę; brak jędrności i elastyczności skóry; cerę suchą, cerę odwodnioną; cellulit i rozstępy. Oksydermabrazja jest odpowiednia do pielęgnacji każdego typu skóry. Jest to zabieg bezpieczny i małoinwazyjny. Nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, a pierwsze efekty są widoczne natychmiast. Dlatego cieszy się rosnącą popularnością w gabinetach kosmetologicznych.

Podstawowe przeciwwskazania do zabiegu to: choroba nowotworowa; zaostrzenie chorób przewlekłych, zwłaszcza chorób dermatologicznych; gorączka; infekcje i aktywne zakażenia skóry, w tym opryszczka (jeśli zabieg ma być wykonywany na twarzy); ciąża; ostre infekcje ogólnoustrojowe; niewyrównana, zaawansowana cukrzyca; niewyrównane nadciśnienie tętnicze; świeże blizny i rany na skórze; ciężkie choroby ogólnoustrojowe; terapia retinoidami, na przykład w leczeniu trądziku; wykonane zabiegi kwasami w ciągu ostatniego tygodnia. Oksydermabrazja to zimny zabieg, więc nie należy go przeprowadzać u osób przeziębionych, jeżeli jest wykonywany na twarzy. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z kosmetologiem. Przed zabiegiem przeprowadzany jest krótki wywiad zdrowotny, na podstawie którego specjalista podejmuje decyzję o jego wykonaniu.