Opinie są zdecydowane – po porodzie ciało kobiety zmienia się, intymne momenty stają się rzadkie, a jej libido słabnie, co prowadzi do niezadowolenia partnera. Czy jednak jest to prawda? Sprawdzamy, jak na intymność po narodzinach dziecka patrzą mężczyźni.
Bez względu na to, czy poród przebiegł naturalnie, czy zakończył się cięciem cesarskim, zaleca się abstynencję seksualną przez około sześć-ośmiu tygodni. Jest to okres, w którym organy reprodukcyjne kobiety powinny wrócić do stanu sprzed ciąży, a ewentualna rana po cięciu cesarskim ma szansę się zagoić. Niektóre kobiety wracają do seksu wcześniej – o ile nie doszło podczas porodu do komplikacji.
Aby ocenić stan zdrowia i gotowość do powrotu do pełnej aktywności seksualnej, po sześciu tygodniach od porodu warto odwiedzić ginekologa.
Specjaliści w dziedzinie ginekologii sugerują możliwość powrotu do seksu po sześciu tygodniach od narodzin dziecka, mianowicie kiedy kończy się okres połogu. Jest to jednak jedynie orientacyjny termin. Rzeczywista gotowość do seksu – zarówno fizyczna, jak i emocjonalna – u wielu kobiet pojawia się później.
Seks po porodzie. Jak wygląda z perspektywy mężczyzn?
Z punktu widzenia ciała kobieta może być gotowa na powrót do seksualnej aktywności, ale jej umysł jeszcze niekoniecznie. Niektóre kobiety potrzebują więcej czasu, aby z pełnym zadowoleniem wrócić do swojego seksualnego życia po narodzinach dziecka. Jest to etap przejściowy i całkowicie normalny. Konfrontując się z nową sytuacją życiową, zmęczone i niewyspane matki muszą najpierw przystosować się do roli opiekunki.
Prolaktyna, hormon wspomagający laktację, może tymczasowo obniżyć libido u kobiet. Dlatego ważne jest, aby dać kobiecie czas na powrót do intymności. Na początku może to wyglądać inaczej niż przed ciążą, ale zwykle wszystko wraca do normy po pewnym czasie. Jeśli nawet po kilku miesiącach od porodu nie jesteś zadowolona ze swojego życia seksualnego, skonsultuj się z seksuologiem – radzi położna Katarzyna Oleś w swoim artykule „Powrót ciała do formy po porodzie drogami natury to fascynujący proces. Co się wówczas z nami dzieje?”.
Pochwa, zbudowana z tkanki łącznej i mięśni, jest zdolna do dużej ekspansji, na przykład podczas porodu. Natychmiastowo po narodzinach dziecka tkanka ta obkurcza się, ale nie do rozmiarów sprzed ciąży – potrzeba na to czasu. Od tego, jak długo trwał poród, jak duże było dziecko i czy poród był trudny (na przykład przy użyciu kleszczy), zależy, kiedy krocze wróci do swojej poprzedniej formy.
Zazwyczaj, jeśli poród przebiegał prawidłowo, wszystko wraca do normy po kilku tygodniach lub miesiącach. Jakość stosunków seksualnych może jednak być wpływana także przez zmiany hormonalne. Kobieta karmiąca piersią produkuje mniej estrogenów, które mają duży wpływ na elastyczność i rozciągliwość pochwy. Dlatego nawet kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie i nadal karmią piersią, mogą odczuwać luźniejszą pochwę podczas stosunku. W momencie powrotu cyklu miesiączkowego i wzrostu poziomu estrogenów, tkanki pochwy stają się bardziej elastyczne. Jeśli kobiecie zależy na poprawie jakości stosunków po porodzie, może na przykład ćwiczyć mięśnie Kegla.
Brak czasu i warunków – czy to prawdziwy problem? Constance Hall, australijska dziennikarka, pisarka i blogerka oraz matka czwórki dzieci, opisuje swoje doświadczenia związane z seksem w jednym ze swoich postów, które zyskały dużą popularność w sieci.