Magia kręconych włosów: praktyczny przewodnik po papilotach

Urok kręconych włosów jest niezaprzeczalny – nadają one wyjątkowego uroku i są uwielbiane przez wieki. Wiele kobiet z prostymi włosami pragnie uzyskać efekt pełnych blasku, miękkich i dodających objętość fal czy loków. Takie rezultaty były tradycyjnie osiągane za pomocą wałków i papilotów, wykonanych nawet z codziennych przedmiotów jak gazety czy paski materiału. Mimo technologicznego postępu i ciągle pojawiających się nowych metod kręcenia włosów, papiloty wciąż cieszą się ogromną popularnością. Czym więc zawdzięczają swoją wytrzymałość na rynku?

Papiloty do włosów to proste narzędzia fryzjerskie służące do czasowej modyfikacji wyglądu włosów – coś, czego każda kobieta potrzebuje od czasu do czasu. Dzięki nim można stworzyć lekkie fale, duże loki czy drobne loczki, bez narażania włosów na uszkodzenia.

Papiloty są zazwyczaj wykonane z miękkiego materiału, który kryje w środku cienki drucik. Mogą posiadać specjalne zapięcia, a materiały, z których są wykonane, mogą różnić się. Najpopularniejsze są papiloty z gąbki, silikonu, pianki czy gumy. Ich najważniejszą cechą jest giętkość, która umożliwia dowolne modelowanie.

Typ papilotów do włosów można rozróżniać na podstawie wykonania materiału, ale także długości, średnicy i kształtu. Zazwyczaj dostępne są w czterech wariantach grubości: 16, 18, 24 i 41 mm. Im większa średnica papilotów, tym większe fale można uzyskać, natomiast te o mniejszych średnicach pozwalają stworzyć drobne loczki.

Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, możemy wyróżnić następujące rodzaje papilotów: piankowe (delikatne dla włosów i zapobiegające ich wyrywaniu), gąbkowe (lekkie i wygodne, ale szybko się zużywają), gumowe (bardziej trwałe, nie absorbują substancji chemicznych, ale mogą ciągnąć włosy) oraz silikonowe (trwałe i nie wchłaniające kosmetyków, ale mogące ciągnąć i wyrywać włosy).

Papiloty można stosować na wszystkich typach włosów: krótkich, średniej długości i długich. Dla cienkich i krótkich włosów zaleca się papiloty gąbkowe lub piankowe, natomiast na długie i grube idealnie sprawdzą się te silikonowe.