Manicure hybrydowy – jak obchodzić się z paznokciami po jego wykonaniu?

Manicure hybrydowy, zaliczany do najbardziej popularnych technik stylizacji paznokci, cieszy się uznaniem za swoją trwałość, łatwość aplikacji i atrakcyjną cenę. Niemniej jednak, podobnie jak każda inna forma manicure, może mieć negatywny wpływ na kondycję paznokci. Jak więc można zrehabilitować nasze paznokcie po zabiegu hybrydowym?

Jako jeden z prostszych i bardziej naturalnie wyglądających sposobów stylizacji paznokci, manicure hybrydowy potrafi wytrzymać bez uszczerbku nawet do 2-3 tygodni. Owe rezultaty są możliwe dzięki specjalistycznym lakierom polimerowym, które utwierdzają się pod działaniem promieniowania UV. Nie wymagają one czasochłonnego schnięcia i są odporne na zadrapania czy odpryski. Dodatkowo, takie lakiery wzmacniają naturalną płytkę paznokcia, co czyni nasze paznokcie mocnymi i trwałymi. Bez znaczenia jest to, czy zdecydowaliśmy się na wykonanie manicure samodzielnie w domu (dobre zestawy do manicure hybrydowego kosztują od 100 do 150 złotych) czy tez w salonie kosmetycznym – efekt powinien być zadowalający.

Proces manicure hybrydowego obejmuje przygotowanie płytki paznokcia do odpowiedniego kształtu, obróbkę skórek za pomocą cążek lub frezarki oraz nałożenie bazy, właściwego lakieru a także tzw. top-coatu, które są następnie utwardzane pod lampą UV. Po tym wszystkim, skórki wokół paznokci są nawilżane.

Mimo iż manicure hybrydowy jest uznawany za prosty i bezpieczny zabieg, jego wykonywanie może prowadzić do osłabienia naturalnej płytki paznokcia, zwłaszcza jeżeli jest stosowany bez przerwy przez dłuższy okres czasu. Co więc powoduje, że paznokcie po hybrydzie łamia się i rozdwajają?

Przyczyną mogą być takie czynniki jak: korzystanie z niskiej jakości produktów do manicure, przesuszenie płytki paznokcia, nakładanie zbyt wielu warstw lakieru, choroby płytki paznokci, zbyt intensywne matowienie płytki paznokcia przed zabiegiem czy zbyt agresywne usuwanie hybrydy. Najczęściej jednak uszkodzenia powstają w wyniku niewłaściwego usuwania lakieru – niezalecane jest użycie czystego acetonu czy też samodzielne zrywanie, skrobanie, podważanie lakieru. Bezpiecznym sposobem jest spiłowanie lakieru przy użyciu frezarki i specjalnych pilniczków o odpowiednim stopniu gradacji, choć trzeba pamiętać, że frezarka jest potężnym narzędziem i wymaga doświadczenia, aby usunąć tylko górną warstwę lakieru hybrydowego wraz z tzw. topem i bazą, nie naruszając przy tym samego paznokcia.

Nawet jeśli przestrzegamy wszystkich zasad stosowanych przed i po manicure, w końcu niedożywiona płytkan paznokci ulegnie osłabieniu. Dlatego warto co jakiś czas zrobić sobie przerwę od hybrydy i zadbać o odpowiednią regenerację paznokci.