Bakłażan, to niegdyś egzotyczne warzywo, obecnie jest powszechnie dostępne w naszych sklepach. Mimo że jego ojczyzną są kraje Azji, Bliskiego Wschodu oraz rejon Morza Śródziemnego, stał się integralnym składnikiem wielu kuchni regionalnych na całym globie. Zaskakująco bogata oferta potraw, w których bakłażan jest składnikiem głównym, może zainspirować nas do kulinarnej podróży dookoła świata. Poniżej przedstawiamy 10 najsmaczniejszych propozycji.
Początkowo bakłażany (Solanum melongena) były uprawiane w Indiach, jednak już 500 lat p.n.e. znalazły swoje miejsce w Chinach. Pierwszy kontakt z tym warzywem Europejczycy mieli dopiero w XIV wieku. Jego popularność była początkowo ograniczona, gdyż wiązano go z przyczyną epilepsji, gorączki, czy nawet szaleństwa. Przez długi czas hodowano go tylko do celów ozdobnych. Dopiero w XVIII wieku bakłażan został uznany za prawdziwe warzywo w Europie. A w XX stuleciu zyskał miano przysmaku w Ameryce, dzięki Thomasowi Jeffersonowi, który przywiózł go na ten kontynent.
Baba ghanoush – klasyczna pasta z bakłażana
Serwując bakłażana, warto spróbować najbardziej znanego przepisu na pastę z tego warzywa – Baba ghanoush. Pochodzi on z krajów Lewantu, choć popularny jest również w Iraku, Syrii, Egipcie czy Turcji. Ta pasta ma swoje korzenie w XIII wiecznej kulturze Bliskiego Wschodu, gdzie tę ciemnofioletową roślinę wielbiono. Baba ghanoush to prosta, lecz pełna smaku potrawa, którą podobno gotowały kobiety dla sułtana w czasach Osmanów.
Parmigiana di melanzane – wegetariańska rozkosz z Włoch
Bakłażan znalazł swój drugi dom także we Włoszech. Tutaj cieszy się ogromną popularnością i wykorzystywany jest do przygotowania dań makaronowych, zapiekanek czy sałatek. Jednym z najsmaczniejszych dań jest parmigiana di melanzane – pochodzące prawdopodobnie z Sycylii danie, które można opisać jako lazanię bez makaronu, gdzie warstwy bakłażana przekładane są sosem pomidorowym i zapiekane z serem.
Tian – francuska zapiekanka z Prowansji
Francja również doceniła bakłażan. W Prowansji przyrządza się z niego letnią zapiekankę – Tian. Nazwa nawiązuje do lokalnych, tradycyjnych naczyń ceramicznych, w których danie jest przygotowywane. Jest to lekka, ale sycąca przekąska, którą można podawać na zimno, co czyni ją idealną na piknik.