Podpowiedzi dotyczące ubioru do pracy: Jak efektywnie kreować wizerunek w biurze, urzędzie czy korporacji?

Prezentacja naszej osoby na arenie zawodowej jest niezwykle istotna – za pomocą odpowiedniego stroju możemy zyskać reputację kompetentnych i zmotywowanych pracowników. Znaczenie naszego ubioru jest szczególnie ważne w miejscach pracy takich jak biura, urzędy i duże korporacje. Więc jak powinniśmy się ubierać pracując w urzędzie, a jak podczas wykonywania obowiązków biurowych?

Podczas gdy wybór odzieży do pracy w sklepie czy na magazynie często nie stwarza większych problemów, to dobranie odpowiednich ciuchów do stylu pracy w biurze czy urzędzie może być znacznie większym wyzwaniem. W tej kwestii musimy zadbać o szczegóły, ponieważ nasz wygląd ma często kluczowy wpływ na to, jak jesteśmy oceniani – przez naszych współpracowników, przełożonych czy klientów. Prezentując się elegancko, pokazujemy szacunek dla innych i profesjonalne podejście do swoich obowiązków.

Dlatego też – jak powinniśmy się ubierać, pracując w biurze lub urzędzie? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Ubiór do pracy w biurze – kluczowe zasady:
• Stosuj neutralne kolory

Do ubioru biurowego, urzędowego czy podobnej pracy nie pasują jaskrawe barwy – są one po prostu niewłaściwe. Jeśli chcesz mieć pewność, że kolorystyka Twojego stroju jest właściwa, wybierz neutralne barwy, takie jak beże, brązy, ciemne zielenie, biel. Dodatkowo akceptowalne są wszelkiego rodzaju odcienie szarości (od ciemnych po popielate), granat, czerń, zieleń butelkowa i bordo.

Pastelowe kolory, a szczególnie „przybrudzony” różowy dobrze prezentują się jako elementy stylizacji.

• Klasyczne sukienki

Jeżeli jesteś niezdecydowana co do odpowiedniego stroju do pracy w biurze, wybierz klasykę – dopasowaną sukienkę. Zdobyłaś już wiedzę na temat dopuszczalnych kolorów. Powinnaś także wiedzieć, że sukienka może być wykonana z bawełny, wiskozy lub tweedowej wełny, że najlepsze są modele o długości „ciut przed kolano”, i że nie nadają się materiały np. ze złotą czy srebrną nitką. Sukienka może delikatnie podkreślać twoją sylwetkę, ale nie może być zbyt obcisła.

• Spodnie – tylko wybrane modele

Jeżeli nie jesteś fanką sukienek i nadal zastanawiasz się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura lub na samą pracę, spodnie są również dobrym wyborem, ale oczywiście tylko niektóre modele. Przykładem mogą być klasyczne, czarne rurki (z tkaniny, nie jeansy!), modnie teraz spodnie typu cullotes (szerokie, do połowy łydki) lub po prostu klasyczne, zawsze eleganckie cygaretki. Warte uwagi jest to, że te ostatnie szczególnie stylowo prezentują się z efektownym wiązaniem z przodu.

Oczywiście do takich spodni powinna pasować odpowiednia bluzka. Powinna być delikatna i płynąca – np. wykonana z wiskozy. I tutaj ważne uwagi: jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura latem, sprawdź w domu, czy na materiale widoczne są mokre plamy. Jeśli tak – zrezygnuj z tej bluzki. Druga podpowiedź: na białym kolorze takie plamy prawie nigdy nie są widoczne, a przy tym jest to jeden z najbardziej eleganckich odcieni.