W terminologii medycznej znany pod nazwą nieżytu nosa, katar jest chorobą, która występuje w wyniku stanu zapalnego błony śluzowej. Typowe objawy tej dolegliwości obejmują nie tylko swędzenie w nosie czy kichanie, ale również utratę zdolności odczuwania smaku i zapachu, a także obecność płynnej lub nadmiernie gęstej wydzieliny z nosa.
Pytając „co na katar?” popełniasz błąd. Zamiast tego powinieneś zapytać „jak go uniknąć?”. Katar to schorzenie powszechne, którego nie da się zupełnie uniknąć, dotyka zarówno dorosłych jak i młodszych. Może on być efektem przeziębienia, ale równocześnie może to być symptom alergii. Rozważając pytanie „co na katar?”, warto najpierw zrozumieć, czym tak naprawdę jest to schorzenie. Często wiąże się z infekcjami górnych dróg oddechowych lub przeziębieniem. W wielu przypadkach jest również objawem innych chorób, takich jak alergie czy zapalenie zatok. Sposób leczenia kataru zależy więc od przyczyny jego wystąpienia.
Niepokojące objawy takie jak podwyższonej temperatury czy katar utrzymujący się dłużej niż kilka dni, powinny skłonić do odwiedzenia lekarza. Szczególnie ważne jest to w przypadku małych dzieci, ponieważ u nich infekcje mogą rozwijać się znacznie szybciej niż u dorosłych.