"Zasada pięciu ubrań" – nowa metoda na zorganizowanie swojej garderoby

Problem przepełnionych szaf, a jednocześnie braku coś do noszenia jest tak powszechny, jak codzienne spożywanie posiłków. Częstokroć kupujemy nowe elementy naszej garderoby, zastępując te stare, które w wielu przypadkach nigdy nie miały okazji zasmakować życia poza szafą. Z tych powodów, coraz więcej osób odwraca się od tego typu praktyk i zaczyna stosować „zasadę pięciu ubrań”. W niniejszym tekście wyjaśnimy jej genezę, sposób działania oraz potencjalne korzyści.

„Zasada pięciu ubrań” to innowacyjny trend, który ostatnio zawładnął mediami społecznościowymi. Ten unikalny koncept osiągnął szczyt popularności pod koniec 2023 roku. Jest związany ze światem mody i promuje koncepcję bardziej świadomych zakupów oraz ograniczenia liczby nabywanych ubrań. Zgodnie z samą nazwą – sugeruje nabycie jedynie pięciu nowych elementów garderoby rocznie.

Mimo że „zasada pięciu ubrań” zdobyła na dobre serca miłośników mody dopiero pod koniec 2023 roku, jej korzenie sięgają jeszcze roku wcześniejszego. Na przełomie 2022 roku, niemiecki instytut „Hot or Cool”, zajmujący się prowadzeniem badań i analiz, wydał raport skupiający się na tematyce modowej zrównoważoności i problemach, z jakimi ona się boryka. W dokumencie tym znalazło się sporo miejsca poświęconego wpływowi przemysłu mody na otaczające nas środowisko.