małżeństwa przymusowe

14-letnia Meksykanka w więzieniu za ucieczkę przed małżeństwem!ż

Aranżowane małżeństwa to niestety nie przeżytek. Przekonała się o tym 14-letnia meksykanka o imieniu Anayeli. Uciekła ona przed przymusowym małżeństwem. Jednak nie było to dla niej szczęśliwe zakończenie. Dziewczynka trafiła bowiem do więzienia.

Aranżowane małżeństwa

Przymusowe lub inaczej aranżowane małżeństwa jeszcze do niedawna nie były niczym dziwnym. Wyszukiwanie przyszłego małżonka lub małżonki przez rodziców, swatów i inne osoby było popularne w Europie i Japonii jeszcze na początki XX wieku. W trakcie zawierania takiego małżeństwa sami narzeczeni nie mieli zbyt wiele do powiedzenia. Ich związek miał bowiem przynieść przeważnie korzyści majątkowe jednej ze stron.

Takie związki były zawierane bardzo często przez małoletnie dziewczyny. Ponadto zmuszane one były do ślubu z wiele starszymi mężczyznami. Takie sytuacje mają niestety miejsce po dziś dzień w różnych zakątkach świata.

Małżeństwo 14-latki z Meksyku

W Meksyku małżeństwa przymusowe jeszcze do 2019 roku były legalne. Dopiero od dwóch lat są zabronione. Niestety cieszą się one nadal popularnością w mniejszych miejscowościach oraz wsiach.

Anyeli wraz ze swoją matką są właśnie mieszkankami jednej z mniejszych miejscowości w Meksyku. Matka dziewczynki znalazła się w trudnej sytuacji finansowej, gdyż jakiś czas temu zmarł jej małżonek. Właśnie dlatego postanowiła sprzedać swoją córkę za 38 tys. dwa lata starszemu sąsiadowi. Anyeli jednak nie chciała zgodzić się na ten związek. Uciekła więc w dniu ślubu do swojego przyjaciela. Niestety jej wolność nie trwała zbyt długo. Rodzina pana młodego zwróciła się z prośbą do lokalnych władz o pomoc w znalezieniu dziewczynki. Kiedy to się udało, Anyeli wraz ze swoim przyjacielem trafiła do więzienia.

Udało im się z niego wydostać z pomocą prawnika Neila Ariasa Vitinio. Sprawa ta jednak nie ma jeszcze zakończenia, gdyż jej sytuacja jest bardzo trudna.