Co oznaczają czerwone plamy pod oczami? Jak się ich pozbyć?

Skóra wokół oczu to bardzo wrażliwy i delikatny fragment naszego ciała. Ze względu na specyficzną budowę dość łatwo tutaj o podrażnienia, których efekty niemal natychmiast stają się widoczne. Choć bez problemu jesteśmy w stanie wskazać, że płacz czy po prostu pocieranie okolic oczu skutkuje m.in. czerwonymi powiekami, to jednak przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele i nie zawsze są one dla nas w pełni jasne. Co zatem oznaczają te czerwone plamy? Podpowiadamy.

Dlaczego zmiany skórne pod oczami w ogóle się pojawiają?

Na samym wstępie zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się budowie skóry pod oczami. Jest ona znacznie cieńsza niż na pozostałych obszarach twarzy, a dodatkowo pozbawiona gruczołów łojowych. Te zaś są odpowiedzialne za produkcję sebum, czyli naturalne nawilżenie, stanowiące powłokę ochronną przed czynnikami z zewnątrz.

Specyfika skóry pod oczami powoduje, że to właśnie na niej najszybciej widoczne są objawy starzenia. Polega to na utracie dotychczasowej elastyczności i jędrności, przez co ujawniają się pierwsze zmarszczki i załamania. Charakterystyczna budowa decyduje też o delikatności tej partii naszej twarzy – łatwo ją uszkodzić i przyczynić się do powstania wspomnianych zmian, które nie zawsze chcą szybko zniknąć. Może to być również poparzenie słoneczne.

Przyczyny zaczerwienień wokół oczu

Pierwszą kwestią, jaką należy omówić to nasz aktualny tryb życia. Nawet jeżeli może się to wydawać dość banalne, to jednak nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza cera. Chroniczne zmęczenie w połączeniu ze stresem, życiem w ciągłym biegu i niedosypianiem szybko poskutkuje takimi objawami, jak sucha, czerwona skóra wokół oczu.

Na skutek nieprzespanej nocy zauważymy czerwone pod oczami w połączeniu z obrzękiem, a nierzadko i z sińcami. Worki pod oczami wiążą się z zatrzymywaniem wody w organizmie, która gromadzi się w tych okolicach i prowadzi do przesunięcia się tak zwanych torebek tłuszczowych.

Czerwone powieki a oznaki chorobowe

Zdarza się, że zaczerwienione powieki i skóra wokół oczu wywołane są konkretnym schorzeniem. Co możemy określić jako „chorobę czerwonych oczu”? Bardzo często diagnozowane jest zapalenie powiek, któremu towarzyszy pieczenie i swędzenie, a do tego wrażenie, że w oku znajduje się jakieś ciało obce. Zaczerwieniona skóra wokół oczu może mieć także związek z różnego rodzaju zakażeniami.

Jeżeli podejrzewamy, że opuchlizna pod jednym okiem bądź też zaczerwienienie wynika z jakiejś konkretnej choroby, warto jak najszybciej udać się na konsultację z lekarzem. Zbada on wówczas nasze objawy, postawi diagnozę i przede wszystkim – zaleci najlepszą metodę leczenia w danym przypadku.

Pielęgnacja zaczerwienionej skóry wokół oczu – jak to robić?

Zarówno poranną, jak i wieczorną rutynę pielęgnacyjną powinniśmy rozpocząć od oczyszczania. Jeżeli dostrzegamy u siebie czerwone kropki wokół oczu, to skóra jest najprawdopodobniej podrażniona i wrażliwsza, w związku z czym trzeba wykonywać ten zabieg ze szczególną ostrożnością. W demakijażu sprawdzą się różnego rodzaju olejki, które pozostawiają także cerę nawilżoną i ukojoną.

Po oczyszczaniu dobrze jest dodatkowo odświeżyć skórę i zmiękczyć ją, przygotowując na dalsze kroki pielęgnacyjne. W dalszej kolejności warto wykorzystać serum witamina C, bowiem będzie świetnie łagodziło i usuwało delikatne przebarwienia. Trzeba ją także nawadniać, dlatego dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju kremy nawilżające, a także toniki.