Zakup, wynajem czy budowa lokalu użytkowego –co może okazać się najlepszą opcją?

Jeśli chcesz zainwestować w nieruchomość pod działalność gospodarczą, musisz przeanalizować wiele czynników. W internecie i nie tylko napotkać można wiele ogłoszeń oferujących sprzedaż działki czy sprzedaż lokalu użytkowego. Nie wszystkie gotowe obiekty mogą okazać się jednak odpowiednie dla Twojego biznesu. Na jaką więc opcję postawić? Sprawdźmy!

Oferty sprzedaży działki czy zakup gotowego lokalu użytkowego?

Zakup lokalu użytkowego jest doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy dysponują wystarczającymi środkami. Jeśli znajdziemy odpowiednią lokalizację dla naszej firmy, a sprzedaż lokalu, który upatrzyliśmy, jest możliwa, może okazać się to strzałem w dziesiątkę.

Chcąc jednak dokonać zakupu lokalu, należy dobrze się zastanowić, czy spełnia on odpowiednie warunki dla naszej działalności gospodarczej, a także czy jest położony w dogodnym miejscu. Dokonując zakupu, inwestujemy niemałe pieniądze – z tego powodu na tę opcję decydują się zwykle spore firmy.

Kiedy wynajem może okazać się lepszą opcją niż zakup lokalu?

Wynajem lokalu użytkowego zaleca się zwykle firmom z niewielkim kapitałem, które działają na rynku od niedawna czy też mają ograniczoną zdolność kredytową. Na wynajem bardzo często decydują się restauratorzy. W takim przypadku zwykle mamy do czynienia z lokalami wyposażonymi choćby częściowo, co sprawia, że inwestycja jest mniej kosztowna.

Wynajmując lokal, nie mamy jednak pewności, czy umowa w pewnym momencie nie zostanie nam wypowiedziana przez właściciela. Jeśli więc interes przynosi dobre zyski, warto sprawdzić, czy w danej okolicy dostępne są działki na sprzedaż.

Działki na sprzedaż – które z nich mogą być odpowiednie pod lokale użytkowe?

Zarówno na portalach internetowych, jak i u pośredników nietrudno znaleźć ogłoszenia oferujące sprzedaż działek. Chcąc kupić jednak ziemię pod lokal użytkowy, należy upewnić się, że spełnia ona odpowiednie dla nas warunki, a także można wybudować na niej właśnie taką nieruchomość, jaka będzie najlepsza dla naszej działalności. Duże znaczenie ma również lokalizacja i opcje dojazdu do wybranego miejsca.

Kupno działki na sprzedaż czy wynajem?

Wybór pomiędzy wybudowaniem nowego lokalu a wynajęciem bądź zakupieniem już istniejącego nie jest prosty. Wszystko zależy od charakteru działalności i lokalizacji, jaka najbardziej nas interesuje. Jeśli na obszarze miasta, na którym Ci zależy, nie ma odpowiedniej nieruchomości, prawdopodobnie najlepszą opcją będzie znalezienie oferty sprzedaży działki i wybudowanie nowego lokalu dopasowanego do Twojej firmy.

Jeśli wybudowany w danej lokalizacji lokal nie okaże się odpowiedni dla Twojego biznesu – nic straconego. Być może musisz poszukać odbiorców swoich usług w innym miejscu. Działkę wraz z nieruchomością możesz natomiast sprzedać. Obecnie duża sieć franczyzowa Żabka poszukuje lokali pod swoje sklepy. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży będziesz mógł przeznaczyć na nową inwestycję.