Filtry przeciwsłoneczne – klucz do zdrowia i młodości naszej skóry

Filtry przeciwsłoneczne to niezastąpione narzędzie w walce z szkodliwym promieniowaniem UV, które zapewniają skórze ochronę przed groźnymi dla jej zdrowia konsekwencjami. Wszystkie osoby, bez względu na wiek, powinny korzystać z ochrony przeciwsłonecznej. Szczególnie ważne jest to u dzieci poniżej 14 roku życia, osób z niską odpornością immunologiczną, a także osób w każdym wieku, które mają fototyp skóry I/II według klasyfikacji Fitzpatricka.

Zaniedbanie należytej ochrony skóry może prowadzić do niekorzystnych skutków, takich jak: przyspieszone starzenie spowodowane przewlekłym narażeniem na promienie słoneczne, które występuje znacząco wcześniej niż naturalny proces starzenia. Charakterystycznymi objawami tego procesu są pojawić się żółtawy odcień skóry, nierównomierne pogrubienie, szorstkość powierzchni, ogniska rogowacenia oraz głębokie zmarszczki. Nasze zdrowie również jest zagrożone – ryzyko rozwoju różnych patologii skóry, takich jak teleangiektazje, zmiany naczyniowe, elastoza, plamy barwnikowe, alergie na słońce, oparzenia słoneczne, reakcje autoimmunologiczne, duże otwarte zaskórniki oraz nowotwory skóry, znacząco wzrasta.

Kiedy skóra jest nadmiernie i nieodpowiednio wystawiona na działanie promieni UVB, może pojawić się rumień, czyli oparzenie słoneczne. Najbardziej intensywne objawy pojawiają się w ciągu 12-24 godzin od momentu ekspozycji na promienie UV. Przewlekłe narażenie skóry na promieniowanie słoneczne przyspiesza jej proces starzenia, ale co gorsza – sprzyja rozwojowi raka skóry. Udowodniono, że promieniowanie UV ma wpływ na inicjację, rozwój i progresję nowotworów skóry. Zbyt częste wystawianie skóry na działanie promieni UV jest główną przyczyną zwiększonej częstotliwości występowania czerniaka, a także innych złośliwych nowotworów skóry: raka podstawnokomórkowego i raka kolczystokomórkowego. Badania wykazały, że ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta nawet dwukrotnie, jeżeli doszło do oparzeń słonecznych przed 15 rokiem życia.

Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, określany jako SPF (ochrona przed UVB) oraz IDP (ochrona przed UVA), wskazuje na skuteczność filtra przeciwsłonecznego – im wyższy, tym lepsza jest ochrona. Filtry przeciwsłoneczne różnią się swoimi właściwościami i działaniem. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVB poprzez odbijanie promieniowania z całego zakresu długości fal. Są to głównie substancje pochodzenia mineralnego, które nie mają zdolności do przenikania do głębszych warstw naskórka, tworząc na jego powierzchni barierę dla promieni UV. Takimi filtrami są m.in. tlenek tytanu, tlenek cynku i tlenki żelaza. Filtry chemiczne zawierają grupę karboksylową w swojej cząsteczce, która pod wpływem kwantu energii ulega izomeryzacji. W efekcie przenikają one do naskórka, ale tylko do jego powierzchniowych warstw. Absorbują część promieni UV, a pozostałą część odbijają. Do tych filtrów należą np. pochodne kwasu p-aminobenzoesowego i kwasu salicylowego oraz estry kwasu cynamonowego.