Kluczowe informacje o kremach – jak je prawidłowo wybierać?

Niezależnie od rodzaju skóry, każdy z nas powinien stosować odpowiednie kosmetyki do jej pielęgnacji – a jednym z najważniejszych są kremy. Niezależnie od tego czy chodzi o twarz, ręce czy całe ciało, prawidłowo dobrany krem to podstawa zachowania zdrowego i pięknego wyglądu skóry. Kluczem jest jednak dopasowanie go do indywidualnych potrzeb skóry.

W każdym kremie znajdziemy składniki o różnorodnym działaniu – odżywcze, nawilżające, a także zabezpieczające przed słońcem. Tego typu substancje nie tylko dogłębnie pielęgnują skórę, ale też chronią ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

W świecie kosmetyków znajdziemy wiele rodzajów kremów, różniących się swoim działaniem. Wśród nich warto wymienić: kremy nawilżające (szczególnie polecane w okresie zimowym), odżywcze (uniwersalne produkty przeciwdziałające wysuszeniu skóry), regenerujące (są bogate w substancje nawilżające mające na celu naprawę szorstkiej i suchej skóry), podkładowe (idealne do użycia przed nałożeniem makijażu), przeciwzmarszczkowe (dedykowane dla osób po 40 roku życia), anti-age (o działaniu przeciwdziałającym starzeniu się skóry), after-sun (doskonałe po długim wystawieniu na słońce), sportowe (stworzone z myślą o osobach aktywnych fizycznie), ochronne (tworzą warstwę zabezpieczającą skórę przed szkodliwościami środowiska).

Podział kremów nie jest łatwy i jednoznaczny, ze względu na skomplikowaną formułę wielu kosmetyków. Często jeden produkt jest w stanie pełnić kilka funkcji jednocześnie.

Kremy możemy również podzielić ze względu na obecność konkretnych składników aktywnych – takich jak azulen, ceramidy czy witaminy. Znajdziemy też podział na kremy w zależności od właściwości fizykochemicznych (obecność fazy tłuszczowej, rodzaj emulsji) czy konsystencji. Niemniej jednak, najprostszym podziałem będzie ten ze względu na przeznaczenie – do twarzy, rąk czy stóp.