Tymianek jako domowy specyfik na różnorodne dolegliwości – jak przygotować z niego napar?

Zioła, które od wieków wykorzystywane są w celach leczniczych, stanowią również doskonałe urozmaicenie smaku potraw. Wśród nich znakomite miejsce zajmuje tymianek – roślina o wszechstronnym działaniu i bogatym składzie. Jej właściwości prozdrowotne sprawiają, że tymiankowy napar jest niezwykle popularny zarówno w naturalnym lecznictwie, jak i w codziennym domowym użytku.

Aby przygotować napar z tymianku, potrzebujemy jedynie 250 ml wrzątku oraz jedną łyżkę stołową suszonego lub świeżego ziela. Tymianek umieszczamy w dowolnym naczyniu (np. kubku lub małym garnuszku), następnie zalewamy go wrzątkiem. Po przykryciu naczynia pozostawiamy całość na około 10-15 minut, po czym przecedzamy napar. Aby spotęgować jego działanie i wzbogacić smak, możemy dodać cynamon, kardamon, miętę, miód, goździki, sok z cytryny lub inne dodatki. Napar z tymianku powinien być spożywany trzy razy dziennie w dawkach 1/3 szklanki, najlepiej przed posiłkami. W przypadku dzieci zalecana dawka to 2 łyżki naparu 2-3 razy dziennie. Napar sprawdza się też jako płukanka do włosów, dodatek do kąpieli czy płyn do nasączania okładów.

Właściwości tymianku były doceniane w medycynie naturalnej od wieków – roślina ta jest uznawana za „dobrą dla ducha” i wykazuje działanie uspokajające. Tymianek poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, a napar z niego jest wykorzystywany przy problemach żołądkowych, wątrobowych, zapaleniu jelit czy uporczywych biegunkach i bólach brzucha. Tymiankowy napar działa także rozkurczowo i stanowi naturalny antybiotyk, co sprawia, że polecany jest przy infekcjach gardła i stanach zapalnych jamy ustnej.

Jednym z najczęstszych zastosowań naparu z tymianku są dolegliwości skórne – okłady z niego przyspieszają gojenie ran, łagodzą egzemę i trądzik oraz normalizują wydzielanie sebum. Działanie tymianku na kaszel jest również nieocenione – działa on rozkurczowo i przeciwzapalnie, łagodzi ból gardła, ułatwia odkrztuszanie i łagodzi podrażnienia śluzówki gardła. Inhalacje z tymianku są zalecane zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Tymianek jest bezpieczny dla dzieci już od pierwszego roku życia, a jego napar pomaga zwalczyć dolegliwości takie jak niestrawność czy brak apetytu. W przypadku dzieci poniżej 6 roku życia zaleca się jednak konsultację z pediatrą przed podaniem naparu.