Porady eksperta na temat bezpiecznego nawiązywania wakacyjnych romansów: jak uniknąć "drapieżników emocjonalnych" i spotkać wartościową osobę

Sezon wakacyjny to czas pełen przygód, oddechu od codzienności i możliwości poznawania nowych osób. Dla wielu z nas jest to również idealna okazja do nawiązania romantycznej relacji. Jednak przy szukaniu tej jednej, wyjątkowej osoby podczas wakacji, warto pamiętać o pewnej ostrożności, aby nie wpaść w sidła „drapieżników emocjonalnych”, ale zamiast tego znaleźć partnera, z którym można stworzyć prawdziwą i zdrową relację.

„Drapieżniki emocjonalne” to pojęcie, które może nie być znane dla wszystkich. Wielu ludzi kojarzy zagrożenia letnich znajomości przede wszystkim z ryzykiem strat materialnych – kradzieży, włamań itd. Jak mówi Joanna Bobel, ekspertka znana publicznie jako Doktor Miłość, to jednak błędne podejście. Czasem możemy stracić coś znacznie cenniejszego – nasze uczucia, emocje, zaufanie a nawet wolność. To właśnie „drapieżniki emocjonalne” są osobami o deficycie uczuć.

Joanna Bobel tłumaczy, że mimo stereotypów, „drapieżnicy emocjonalni” mogą być niezwykle wyrafinowani w wyrażaniu uczuć. Są w stanie zdawać się bardziej romantyczni i intensywniejsi niż inni. Stworzą wokół nas poczucie nieziemskiej miłości, wyjątkowej bliskości i od pierwszych dni poznawania zaleją nas lawiną czułości i uwielbienia. To sprawi, że poczujemy się wyjątkowi i jedyni. Jednak pamiętajmy, że jest to tylko iluzja, za którą ukrywa się manipulacja.

Na szczęście istnieją sposoby na uniknięcie wpadnięcia w sidła „drapieżników emocjonalnych”. Ekspertka radzi, aby uważnie analizować zachowania i słowa osób, które poznajemy. Jeśli ktoś wydaje się zbyt natrętny, naciska na szybkie spotkania lub zadaje niewłaściwe pytania – to może być sygnał, że mamy do czynienia z „drapieżnikiem”. Jeśli korzystamy z aplikacji randkowych czy innych platform online, powinniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo – korzystać tylko ze sprawdzonych witryn i nie dzielić się prywatnymi informacjami na wczesnym etapie poznawania.

Podczas nowych znajomości warto zaufać swojej intuicji. Jeżeli nasz instynkt podpowiada nam, że coś jest nie tak – nie ignorujmy tych sygnałów. Poznawanie drugiej osoby powinno być procesem stopniowym, nie spieszmy się z emocjonalnym zaangażowaniem. Warto też porozmawiać o swoich doświadczeniach z bliskimi – ich spojrzenie z perspektywy czasem pozwala dostrzec rzeczy, które mogą nam umknąć.

Mimo wszystko, warto pamiętać, że nie wszystkie wakacyjne romanse muszą kończyć się źle. Wiele pięknych i trwałych związków rozpoczyna się właśnie podczas wakacji. Co najważniejsze – pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie emocjonalnym i fizycznym.