Poszukiwanie prawdy o zdrowiu i pielęgnacji kobiecych włosów: demontowanie mitów i potwierdzanie faktów

Teorie na temat pielęgnacji włosów są niezliczone, generując tym samym niemałe zamieszanie. Czy częste mycie jest szkodliwe dla włosów? Czy nasze kosmyki przyzwyczajają się do używanych produktów, redukując ich efektywność? Czy konieczne jest natychmiastowe obcinanie połamanych końcówek? Wszystko to i więcej zostaje ujawnione w poniższym tekście, który stanowi kompilację najbardziej popularnych faktów i mitów dotyczących zdrowia oraz pielęgnacji kobiecych włosów.

Mit, który krąży wśród wielu kobiet twierdzi, że włosy „przyzwyczajają” się do kosmetyków, co prowadzi do redukcji ich skuteczności. Może jednak być pewna, że długotrwałe korzystanie z jednej linii produktów do pielęgnacji włosów nie osłabia ich działania. Zarówno struktura włosów, jak i skóry głowy, nie jest w stanie „zaadaptować” się do składników odżywczych zawartych w kosmetykach – ich działanie będzie więc stałe bez względu na okres użytkowania. Pogląd ten może wynikać z faktu, że kiedy kobieta pierwszy raz zaczęła korzystać z określonych produktów, jej włosy były w gorszym stanie, a stąd efekt zdawał się bardziej dramatyczny. Kiedy natomiast włosy są już w dobrym stanie – zdrowe, błyszczące i odżywione – nie doświadczają one drastycznych zmian, co nie oznacza, że kosmetyki przestały działać. Jeżeli jesteście zadowolone ze swojego szamponu i odżywki – kontynuujcie ich stosowanie.

Z drugiej strony, fakt potwierdzający, że szampon do włosów ma zdolność odżywiania i wzmacniania włosów jest powszechnie akceptowany. Chociaż głównym zadaniem szamponu jest oczywiście oczyszczanie włosów, niektóre produkty posiadają dodatkowe właściwości pielęgnacyjne, odżywcze i przeciwdziałające wypadaniu włosów. Zawsze warto spojrzeć na skład produktu przed jego zakupem. Szampon zawierający witaminy, minerały czy ekstrakty roślinne o właściwościach stymulujących wzrost włosów to produkt o wielokierunkowym działaniu – nie tylko myje, ale również pielęgnuje. Jako przykład można podać nowy szampon Biotebal EFFECT, który dzięki formule NutriProBiotinum i prebiotyku, przywraca włosom siłę, elastyczność i zdrowy blask.