Skuteczne metody na wyeliminowanie mlecza i mniszków z naszego ogrodu

Mlecz polny i mniszek lekarski są roślinami, które dają spory kłopot wielu hodowcom trawników. Mimo swoich licznych korzyści zdrowotnych, byliny te często uznawane są za uciążliwe chwasty, z którymi trudno sobie poradzić. Jeżeli problematyczne jest dla ciebie pojawianie się tych roślin w twoim ogrodzie, to pomożemy ci pozbyć się ich skutecznie.

Mlecz polny, znany także jako Sonchus L., to specyficzna roślina, często mylona z mniszkiem lekarskim. Są to jednak dwa całkowicie odmienne gatunki. Mlecz to grupa roślin obejmująca około 100 gatunków, spośród których w Polsce najpopularniejszym jest mlecz polny (Sonchus arvensis). Jest to bylina, która może pojawiać się nie tylko na polach i łąkach, ale również na trawnikach i w ogrodach przydomowych. Roślina ta potrafi dorosnąć do imponującego rozmiaru – 150 cm wysokości. Charakterystycznym elementem mlecza są jego łodygi zakończone jaskrawymi żółtymi kwiatostanami. Łodygi pokryte są włoskami, a liście są naprzemienne, powycinane i ząbkowane na krawędziach. Mlecz tworzy dmuchawce, które są mniejsze i mniej okazałe niż te utworzone przez mniszka.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) jest rośliną znacznie mniejszą od mlecza, dorastającą zazwyczaj od 10 do 30 cm wysokości. Liście mniszka są mocno wycięte i formują rozetę u podstawy rośliny. Na łodygach tej rośliny brakuje włosków, co odróżnia je od łodyg mlecza. Każda łodyga zakończona jest jednym kwiatem. Łodygi są puste w środku i po ich złamaniu ujawnia się sok mający kolor mleka. Dmuchawce mniszka są pełne i imponujące swoim wyglądem.

W przeciwieństwie do mlecza, mniszek jest jadalny i wykazuje wiele korzyści zdrowotnych. Jest używany w przypadku problemów z nerkami i układem moczowym, wątrobą, cukrzycą, miażdżycą oraz w infekcjach górnych dróg oddechowych. Z rośliny tej robi się syropy i napary.

Mimo licznych korzyści zdrowotnych płynących z obecności mniszka lekarskiego, zazwyczaj – podobnie jak mlecz polny – jest on określany jako chwast. Niekiedy trudno go usunąć, ponieważ ma niewielkie wymagania uprawowe i potrafi porastać różne obszary. Stanowią one wyzwanie dla wielu właścicieli ogrodów.