Jak profesjonalnie wyczyścić pralkę przy użyciu dostępnych w domu środków?

Pralka jest jednym z najistotniejszych sprzętów AGD używanych w naszych gospodarstwach domowych. Pomimo jej niezastąpienia, często zapominamy, że także ona potrzebuje regularnej troski i czystości, aby działała bezawaryjnie i efektywnie. W następujących akapitach przedstawimy efektywne metody na utrzymanie higieny pralki, pozbycie się nagromadzonego brudu, osadów oraz źle pachnących zapachów, aby cieszyć się nią przez wiele lat.

Regularne czyszczenie pralki jest niezbędne dla zachowania jej sprawności i higieniczności. Dbałość o czystość pralki zapewnia nie tylko czyste i pachnące pranie. Przyczynia się również do wydłużenia czasu jej prawidłowego działania, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii. Zalecamy przeprowadzanie takiego czyszczenia co najmniej raz na sześć miesięcy lub też częściej – jeśli zauważymy, że urządzenie wydaje się być brudne, ma nieprzyjemny zapach lub też nie działa sprawnie. Zapobiega to namnażaniu się grzybów i bakterii, które często zagnieżdżają się w pralce. Dodatkowo, pozwala na usunięcie osadu powstającego podczas prania. Jakie są skuteczne metody na czyszczenie pralki? Oto kilka z nich.

Do dokładnego wyczyszczenia pralki konieczne jest regularne czyszczenie: pojemnika na proszek oraz komory, w której się on znajduje, filtra, gumowej uszczelki przy drzwiach pralki oraz systematyczne odkamienianie bębna i rurek. Brzmi skomplikowanie? Nie ma się czym martwić. Proces ten może być wykonany łatwo i sprawnie. Pamiętajmy jednak, że przed rozpoczęciem czyszczenia odłączamy pralkę od zasilania.

Proces czyszczenia rozpoczynamy od pojemnika na proszek. Warto tutaj zwrócić uwagę nie tylko na sam pojemnik, ale również na komorę, do której jest on zamontowany. Aby go wyjąć wystarczy delikatnie nacisnąć na specjalnie oznaczony punkt (np.: ”push”). Zauważymy nagromadzony osad kamienia na pojemniku. Usuniemy go za pomocą kawałków ręczników nasączonych octem, które przyciskamy do brudnych miejsc. Aby powstał roztwór octu z wodą, doładowujemy czystej wody do przegródek. Tak przygotowany pojemnik pozostawiamy na 5-6 godzin. Po tym czasie usuwamy ręczniki i wsypujemy do pojemnika 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej, posypując nią wszystkie przegrody, a następnie zalewamy 1/2 szklanki octu. Od razu przystępujemy do czyszczenia za pomocą małej gąbki lub szczoteczki (możemy użyć starej szczoteczki do zębów). Na koniec dokładnie usuwamy resztki środków czyszczących, spłukując dokładnie pojemnik pod czystą wodą.

Kolejnym krokiem jest czyszczenie komory od pojemnika na proszek. Jest to miejsce, w którym zwykle gromadzi się kamień i osad z proszku. W podobny sposób jak w przypadku pojemnika, wnętrze komory wykładamy ręcznikami papierowymi nasączonymi octem i pozostawiamy na kilka godzin. Po upływie tego czasu, zbieramy papier, po czym czyścimy mechanicznie pojemnik, a na koniec dokładnie przecieramy wnętrze komory wilgotną ścierką. Po wyczyszczeniu komory, wkładamy do niej czysty pojemnik.