Triumf recyklingowej kampanii Dotykam=Wygrywam. Polki coraz bardziej dbają o świadomość

W każdym roku 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem, ustanowiony podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem. Założony w Paryżu w lutym 2000 roku za sprawą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO, ten ważny dzień stał się symbolem globalnych działań na rzecz profilaktyki raka piersi. W Polsce również odbywają się różnego rodzaju akcje, a jedną z nich jest kampania DOTYKAM=WYGRYWAM, która podczas 12 edycji zebrała aż 195 886 biustonoszy.

Zebrane w ramach kampanii Dotykam=Wygrywam staniki zostały tradycyjnie przekazane do firmy recyklingowej Wtórpol, która jest partnerem kampanii. Zyski uzyskane z tej współpracy wspierają działania prowadzone przez fundację Wsparcie na Starcie oraz stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, które mają na celu walkę z rakiem piersi.

Rezultaty 12 edycji kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM są wręcz oszałamiające. W październiku 2023 roku, miesiącu szczególnie poświęconym profilaktyce raka piersi, zdołano zgromadzić 27 284 źle dopasowanych staników w 120 punktach zbiórek. Punkty te są salonami brafittingowymi rozmieszczonymi na terenie całego kraju.

Mózgiem operacji oraz osobą, która przyczyniła się do jej sukcesu jest Izabela Sakutova – międzynarodowa ekspertka brafittingu oraz autorka książek dedykowanych piersiom. „Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym, za każdy przekazany biustonosz do reCYClingu, który sprawia, że nasza kampania Dotykam=Wygrywam dociera z ratującym życie przekazem do szerszej grupy kobiet. Fenomenalny wynik zbiórki ponad 12 ton biustonoszy ma kluczowe znaczenie dla kampanii, ponieważ każdy przekazany biustonosz nie tylko stanowi symboliczny gest solidarności w trosce o zdrowie kobiet, ale umożliwia realne kontynuowanie działań związanych z profilaktyką i walką z rakiem piersi” – mówi Sakutova.

Kampanii Dotykam=Wygrywam udziela patronatu znana aktorka Daria Widawska, ambasadorka akcji, która również podkreśla pozytywne skutki tej inicjatywy. „Od wielu lat jako ambasadorka kampanii Dotykam=Wygrywam przekonuję kobiety do reCYClingu i do samobadania piersi, bo same najlepiej znamy swoje ciało i możemy poprzez samobadanie piersi najszybciej wykryć zmianę i zgłosić się do lekarza. Bo wcześnie wykryty nowotwór piersi może być wyleczony!” – podkreśla Widawska.