Wszystko, co musisz wiedzieć o masażu antycellulitowym

Masaż antycellulitowy to technika wykorzystywana w celach profilaktycznych lub terapeutycznych przeciwko cellulitowi. Cellulit jest wielowątkowym problemem zdrowotnym, manifestującym się poprzez nieestetyczne zmiany na powierzchni skóry, które nazywane są „skórką pomarańczową”. Ten kosmetyczny problem dotyczy aż 98% populacji kobiet i jest jednym z najbardziej uciążliwych defektów estetycznych.

Zabieg masażu antycellulitowego może być realizowany na różne sposoby, jednak wszystkie mają jeden wspólny cel – zredukować cellulit. Ze względu na skomplikowaną naturę cellulitu, samodzielny masaż nie jest wystarczający do jego eliminacji. Pielęgnacja skóry powinna obejmować odpowiednie nawodnienie organizmu, suplementację, zdrowe odżywianie, regularną aktywność fizyczną oraz dodatkowe zabiegi kosmetyczne takie jak peelingu, natryski zmienno-cieplne, ręczne masaże i zimne kompresy, a także maski poprawiające krążenie. Wszystko to przekłada się na pozytywne efekty. Ale jakie rodzaje masażów antycellulitowych są dostępne?

Drenaż limfatyczny to technika poprawiająca krążenie limfy poprzez stymulację chłonki poprzez ugniatanie i powolne manualne pompowanie. Ruchy są wykonywane od zewnątrz do wnętrza ciała, w kierunku najbliższych węzłów chłonnych. Ta metoda pozwala na szybsze usuwanie złogów i zanieczyszczeń wewnątrztkankowych, poprawia krążenie, redukuje obrzęk limfatyczny i wspomaga terapię oraz profilaktykę cellulitu. Drenaż limfatyczny jest także przygotowaniem do innych zabiegów w dziedzinie medycyny estetycznej i kosmetycznej.

Klasyczny masaż antycellulitowy polega na stosowaniu specjalnych technik (jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje, wałkowanie, wyciskanie ciała). Wszystkie te techniki są stosowane z pominięciem węzłów chłonnych, a czas potrzebny na opracowanie jednej części ciała wynosi od 5 do 10 minut. Zwykle masuje się tylko obszar dotknięty cellulitem. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, zaleca się wykonanie serii 10 zabiegów codziennie.

Endermologia to typ masażu antycellulitowego wykorzystujący urządzenia. Stosuje się dwa sterowane elektronicznie wałki umieszczone w szczelnej komorze, działające w połączeniu z podciśnieniem. Urządzenie ssie fałdy skóry i masuje je w różnych kierunkach. Pacjent nosi specjalny kombinezon chroniący skórę przed uszkodzeniem oraz zapewniający lepszy poślizg głowicy. Zaleca się wykonanie 14-20 zabiegów.

Masaże antycellulitowe można również samodzielnie przeprowadzać w domu. Powinny one jednak być wykonywane regularnie, ponieważ tylko systematyczność może przynieść oczekiwane rezultaty. Do popularnych technik domowych należy masaż bańką chińską, masaż kostkami lodu oraz natrysk zmienno-cieplne.