Od komuny hipisów do międzynarodowej sceny muzycznej – niebanalna historia życia Björk

Artystka Björk jest często opisywana jako unikalna, oryginalna, ekscentryczna i genialna. Jej droga do światowej sławy nie była jednak klasyczną. Zainspirowana dźwiękami natury Islandii, z której pochodzi, stała się globalną ikoną muzyczną i najlepszą ambasadorką swojego kraju.

Björk wychowywała się w komunie hipisów, co zdecydowanie odbiło się na jej dzieciństwie. Zaskoczyła swych szkolnych kolegów, kiedy na zajęcia przyszła ubrana jedynie w prześcieradło. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła w wieku zaledwie 12 lat, tworząc swój pierwszy zespół muzyczny dwa lata później. Mimo że została matką przed ukończeniem 20 lat, kontynuowała swoją artystyczną drogę bez przeszkód.

Kontrowersje i incydenty, które wywoływała, takie jak napaść na dziennikarkę na lotnisku w Bangkoku, nie wpłynęły negatywnie na jej karierę. Wyróżniona przez magazyn „Rolling Stone”, który umieścił ją na 60. miejscu wśród „100 najlepszych wokalistów wszech czasów”, Björk jest również nominowana do Oscara za piosenkę „I’ve seen it all”. Wielkim zaskoczeniem dla publiczności była jej pojawienie się na ceremonii Oscarów w słynnej sukience w kształcie łabędzia.

Artystka wykorzystuje nowoczesne technologie w produkcji swoich teledysków, co przynosi niespodziewane efekty. Jej kostiumy są równie niezwykłe jak ona sama. Nazywana już potomkinią elfów, wiedźmą i dziwaczką, Björk jest prawdziwą artystą totalną, który konsekwentnie unika szufladkowania i schematów. Tylko ona wie, kim naprawdę jest.

Björk dorastała pod wpływem matki z komuny hipisowskiej oraz babcia – konserwatystki. Jej oryginalne imię, które oznacza „brzoza” po islandzku, było wyborem jej ekscentrycznej matki. Dzieciństwo Björk było dalekie od zwyczajnego – jej ojciec opuścił rodzinę krótko po jej narodzinach, a dziewczynka dorastała w towarzystwie wielu „przyszywanych” rodziców z komuny hipisów. Mimo to Björk rozwinęła swój artystyczny talent i pełną pasję do śpiewu.