Pielęgnacja stóp: Pedicure i jego rodzaje – jak o niego zadbać w domu?

Chociaż nasze stopy są często ukrywane, ich pielęgnacja ma kluczowe znaczenie. Ciepłe miesiące przynoszą ze sobą konieczność noszenia otwartych butów, co skutkuje wzrostem popularności salonów kosmetycznych oferujących zabiegi pedicure. Artykuł ten ma na celu przedstawić, czym jest zabieg pedicure, jak go przeprowadzić oraz jakie są jego rodzaje. Przedstawiamy także instrukcję wykonania domowego pedicure kosmetycznego.

Zabiegi pedicure możemy podzielić na dwa główne typy: kosmetyczny i leczniczy, inaczej nazywany podologicznym.

Pedicure kosmetyczny, znany również jako klasyczny, to zabieg pielęgnacyjny skupiony na utrzymaniu zdrowia stóp i paznokci u stóp. Jest to procedura profilaktyczna, która pomaga zachować skórę stóp w dobrej kondycji i pozwala na wczesne wykrycie problemów związanych ze skórą czy paznokciami.

Wyróżniają się różne typy pedicure kosmetycznego, w zależności od używanych narzędzi lub preparatów. Do najpopularniejszych należą pedicure frezarkowy i kwasowy. Dodatkowo, wśród pedicure klasycznego możemy zidentyfikować:

Pedicure biologiczny – jest to najdelikatniejsza forma pielęgnacji stóp, najbardziej zgodna z naturą. Podczas tego zabiegu nie używa się metalowych narzędzi.

Pedicure hybrydowy, tytanowy lub winylowy – ten rodzaj pedicure uzależniony jest od typu lakieru używanego do ozdabiania paznokci.

Zabiegi pedicure kosmetycznego mogą być przeprowadzane przez profesjonalne pedikiurzystki, kosmetyczki, kosmetologów lub podologów.

Z kolei pedicure leczniczy (specjalistyczny czy podologiczny) to wyspecjalizowany zabieg, który jest realizowany również na stopach z problemami zdrowotnymi. Oferuje on nie tylko standardowe czynności pielęgnacyjne, ale również pozwala na usunięcie takich problemów jak odciski, modzele czy wrastające paznokcie. Taki zabieg może być wykonywany wyłącznie przez doświadczonych podologów z odpowiednimi uprawnieniami lub lekarzy.