Przyczyny i metody leczenia odcisków na stopach

Dosyć rozpowszechnionym problemem są odciski na stopach, będące konsekwencją nadmiernego zrogowacenia naskórka. Główną przyczyną ich powstawania jest noszenie niewłaściwie dobranego obuwia. O ile odciski i modzele nie są objawem jakiejś choroby, to w większości przypadków wystarczą domowe sposoby leczenia. Natomiast w przypadku bardziej zaawansowanych zmian konieczna jest konsultacja z podologiem i ustalenie przyczyny ich powstania.

Odciski i modzele nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jeżeli nie są za bardzo zaawansowane, można je usunąć samodzielnie, w domowych warunkach. Problem pojawia się, gdy stają się obszerne, powodują ból lub uporczywie wracają. W takich sytuacjach zaleca się skonsultować z podologiem, który pomoże zidentyfikować przyczynę ich pojawiania się.

Silny nacisk na konkretną część stopy jest przyczyną powstawania odcisków i modzeli. Ten nacisk sprawia, że do tych części dopływa więcej krwi, co podnosi temperaturę w tym obszarze. Organizm próbuje pozbyć się uszkodzonych tkanek, co prowadzi do nadprodukcji komórek naskórka i powstawania zrogowaceń, czyli modzeli.

Jeśli zmiana dotyczy nie tylko naskórka, ale również głębszych warstw skóry (co ma miejsce przy silniejszym nacisku), mówimy o odciskach. Odciski są oddzielone od zdrowej skóry wyraźną granicą – rdzeniem, który z czasem się powiększa, powodując ból. Modzele zwykle nie bolą, jednak jeśli są bardzo rozległe, mogą powodować uczucie pieczenia.

Główną przyczyną powstawania odcisków jest noszenie niewłaściwie dobranego obuwia, zwłaszcza przez kobiety, które często noszą szpilki. Zwykle takie buty są źle wyprofilowane, co sprawia, że ciężar ciała nie jest równomiernie rozłożony, co prowadzi do miejscowych nacisków, zwłaszcza na palcach. W zbyt ciasnych butach odciski powstają tam, gdzie buty najbardziej uwierają.

Warte uwagi są także damskie czółenka ze zwężanymi noskami, które ciągle są popularne. Noszenie takich butów powoduje deformację palców stóp i często prowadzi do pojawiania się nagniotków. Inne czynniki sprzyjające powstawaniu odcisków to: wady postawy, płaskostopie, nieprawidłowy chód. Te czynniki powodują nierównomierne rozłożenie ciężaru na stopach. Warto również dodać, że te zmiany często występują u osób z nadwagą.