Zdrowa, naturalna pielęgnacja skóry za pomocą maseczek domowej roboty

Właściwie dobrana, domowa maska na twarz może okazać się niezwykle skutecznym i naturalnym narzędziem do poprawy stanu naszej cery, niezależnie od jej typu. Kluczem jest wykorzystanie składników o najwyższej jakości, dostosowanych do indywidualnych potrzeb skóry. Właśnie z powodu ich naturalności, można je stosować przez długi okres bez obaw o skutki uboczne.

Maska oczyszczająca to idealne rozwiązanie dla osób z cerą tłustą, problematyczną lub trądzikową. Nie tylko hamuje ona nadmierne wydzielanie sebum, co przeciwdziała przetłuszczaniu skóry, ale również pomaga zredukować zaskórniki, łagodzi podrażnienia skórne i zmniejsza widoczność objawów chorób dermatologicznych. Właściwości przeciwbakteryjne maseczki sprzyjają tym efektom. Prosty przepis na taką maskę obejmuje następujące składniki: 1/3 łyżeczki mielonego cynamonu, 1 tabletkę Chlorelli zmieloną na proszek, 3 łyżeczki miodu naturalnego, 3 krople soku z cytryny i 3 krople olejku z czarnuszki siewnej. Po dokładnym wymieszaniu składników i uzyskaniu gęstej masy, nałożyć ją na twarz omijając okolice oczu i pozostawić na 15-20 minut. Po tym czasie maskę spłukać, wykonując delikatny masaż. Drobinki cynamonu pełnią tutaj dodatkową rolę peelingu.

Maseczka regenerująca to produkt dla każdego typu skóry, ale szczególnie polecany dla skóry suchej, odwodnionej, dojrzałej lub uszkodzonej. Powinna być używana w momencie, gdy obserwujemy cienie pod oczami, wiotkość skóry, jej nadmierne wysuszenie lub złuszczający się naskórek. Przygotowanie jej polega na połączeniu 2 łyżeczek proszku Spiruliny z 5 łyżkami wody mineralnej. Gęstą masę nakłada się na skórę twarzy i pozostawia na 20-30 minut. Ten podstawowy przepis można dowolnie modyfikować, dodając inne składniki o silnych właściwościach odżywczych i regenerujących. Możliwe jest dodanie kilku kropel olejku roślinnego dopasowanego do własnych potrzeb, pół łyżeczki miodu naturalnego, kawałek dojrzałego, rozgniecionego widelcem awokado czy soku z aloesu.

Maska nawilżająca jest nieodzowna dla osób, której ich skóra stale wymaga nawilżenia. W składzie tej maseczki powinien się znaleźć kupiony w drogerii kwas hialuronowy o stężeniu 3%. Kwas ten jest jednym z najbardziej nawilżających składników – jedna jego cząsteczka wiąże do 250 cząsteczek wody, jednocześnie chroniąc przed jej odparowaniem ze skóry. Przykładowe składniki nawilżającej maseczki to: 5 kropli kwasu hialuronowego, płaska łyżeczka Spiruliny w proszku i płaska łyżka błota z Morza Martwego. Wszystkie te składniki są silnymi humektantami. Po dokładnym wymieszaniu wszystkiego razem, nałożyć na twarz na około 15-20 minut. Po zmyciu maseczki konieczna jest aplikacja kremu lub serum na skórę, aby urozmaicić domową pielęgnację. Po zmyciu maski przemyć skórę tonikiem, aby przywrócić jej właściwe pH, a następnie nałożyć dowolny kosmetyk, którego już nie trzeba zmywać.

Maseczka odmładzająca to propozycja dla osób pragnących zahamować proces starzenia się skóry. Składniki maski przyczyniają się do oczyszczenia skóry, dodają jej blasku i zwalczają wolne rodniki tlenowe, poprawiając ukrwienie i spowalniając procesy starzenia. Regularne stosowanie maski prowadzi do wzrostu jędrności i napięcia skóry, co przekłada się na mniej widoczne zmarszczki mimiczne. Składniki propozycji maseczki odmładzającej to: łyżka naturalnego mleka (najlepiej prosto od hodowcy krów), łyżka fusów po kawie, 5 kropli olejku różanego. Po zmieszaniu wszystko razem stosować bezpośrednio na uprzednio oczyszczoną skórę twarzy. Warto pamiętać, że przed każdą aplikacją maski dobrze jest umyć twarz żelem lub zrobić peeling, dzięki czemu składniki aktywne będą lepiej przenikać warstwę naskórka. Dla jeszcze lepszego efektu przeciwstarzeniowego po zmyciu maski warto wykonać masaż twarzy ręcznie lub za pomocą kamienia gua sha.